Legalis Blog

PIT, VAT, CiT, KPiR… wszystko o księgowości i rachunkowości

Marzec 3rd, 2014Ulga na internet w deklaracji podatkowej za 2013 rok

Rząd Rzeczpospolitej Polskiej szukając oszczędności, niejednokrotnie uderzał już w podatników. Tak też stało się w tym roku. Jednym z przykładów może być zniesienie ulgi na internet w postaci, w jakiej istniała ona od kilku dobrych lat. Począwszy od zeznania za 2013 rok, choć ulga nadal istnieje, to praktycznie każdy kto korzystał z niej we wcześniejszych latach, musi się liczyć z tym, że właśnie utracił ten przywilej.

Po nowelizacji przepisów z ulgi skorzystać będzie można jedynie przez dwa następujące po sobie okresy (lata) podatkowe. Jeżeli więc pierwszy raz podatnik wykazał ulgę w zeznaniu podatkowym za rok 2012 to w zeznaniu za 2013 będzie mógł ją odpisać po raz ostatni. Ten kto po raz pierwszy ulgę wykaże za rok 213, będzie z niej mógł skorzystać jeszcze w zeznaniu za 2014 rok. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie by z ulgi po raz pierwszy skorzystać w deklaracji za rok 2015 i odpisać ją jeszcze raz w zeznaniu podatkowym za 2016 rok. Analogicznie rzecz ujmując, osoby, które skorzystały już z ulgi np. w roku 2010 i 2011, nie mają prawa do skorzystania z ulgi w deklaracji za 2013 rok.

Przypomnijmy, ulga na internet umożliwia dokonanie odliczenia w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760zł. Pamiętać należy, że jest to kwota o którą zmniejszamy podstawę opodatkowania. Faktyczna oszczędność wynosi więc maksymalnie 136,80 zł, gdyż tyle wynosi 18% podatek od kwoty 760zł. Ulgę wykazujemy w załączniku PIT/O a następnie przepisujemy ją do deklaracji PIT-36 lub PIT-37. Jednocześnie przypominamy, że jeżeli masz wątpliwości w zakresie wypełnienia swojego PIT’u, warto odwiedzić nasze biuro rachunkowe Legalis, które za niewielką opłatą szybko i bezbłędnie sporządzi Twoją deklarację roczną!