Legalis Blog

PIT, VAT, CiT, KPiR… wszystko o księgowości i rachunkowości

Marzec 4th, 2015Ulga o której mało który podatnik wie, czyli ulga dla honorowych dawców krwi

Jeżeli jesteś honorowym dawcą krwi – czyli zarejestrowałeś się w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi i w ciągu roku bezpłatnie oddawałeś swoją krew – masz prawo do obniżenia dochodu do opodatkowania o wartość oddanej krwi. Odliczenia możesz dokonać w ramach PIT-36, PIT-37 i PIT-28 w ramach ulgi z tytułu darowizn – należy dodatkowo wypełnić PIT/O.

 

Ile możemy dzięki temu zyskać? – Wysokość odliczenia obliczamy mnożąc ilość oddanej krwi lub osocza przez ekwiwalent pieniężny w wysokości 130zł za 1 litr krwi lub osocza. Sęk w tym, że odliczenie dokonywane jest z tytułu darowizn, pamiętać więc należy, że jego kwota nie może przekroczyć 6% dochodu podatnika (a do odliczenia tego wlicza się również darowizny przekazywane na rzecz organizacji pożytku publicznego i cele kultu religijnego).

 

Drugim czynnikiem ograniczającym wysokość odliczenia mogą być przepisy o krwiodawstwie. Pamiętać należy bowiem, że jednorazowo podatnik oddać może do 450ml krwi – przy czym mężczyźni mogą oddawać krew nie częściej niż co 8 tygodni, a kobiety co 12 tygodni. Przykładowo dorosły mężczyzna może więc oddać krew 6 razy w skali roku. Zakładając, że za każdym razem odda 450ml krwi – uzyskujemy 2,7 litra oddanej krwi w skali roku, co po przemnożeniu przez 130zł daje nam kwotę 351zł do odliczenia od dochodu (w przypadku kobiet kwota ta wyniesie maksymalnie 234zł). W praktyce, gdy nasze dochody nie przekraczają pierwszego progu podatkowego, maksymalne skorzystanie z ulgi przy oddawaniu krwi obniży nasz podatek dochodowy o 63zł (mężczyźni) lub 42zł (kobiety). Większą korzyść zyskamy jednak oddając osocze – w trakcie roku można go oddać nawet do 25 litrów – co oznacza pomniejszenie dochodu o maksymalnie 3250zł (podatku o 585zł). Oddając dodatkowo maksymalną ilość krwi, dorosły mężczyzna będzie mógł zaoszczędzić na uldze nawet 648zł, przy czym wiadomo niestety, że praktycznie nikt nie oddaje w skali roku tyle krwi i osocza.